Крихітний пристрій допоможе змінити ваше життя

Введення в електростимуляцію блукаючого нерва

З чого складається пристрій?

VNS

Як це працює?

Нейростимулятор блукаючого нерву працює щодня, цілодобово посилаючи незначні електричні імпульси в лівий блукаючий нерв, який проходить в області шиї. Блукаючий нерв- важливий орган, що сполучає мозок і тіло. По ньому проходять всі електричні імпульси до мозку, де і виникають напади. VNS-терапія запобігає виникненню парціальних нападів.

Що необхідно для успішної VNS-терапії?

Етап 1: імплантація електродів і генератора імпульсів

VNS-терапія (Vagus nerve stimulation) - це проста, повністю зворотна хірургічна операція, яка не потребує тривалого перебування в клініці. Стимуляція блукаючого нерву створюється невеликим генератором, який встановлюють зовні поруч з пахвою або лівої ключицею. При цьому на шиї робиться незначний розріз, через який проходять два електроди (тонкі проводки) від генератора до блукаючого нерву. Електроди проходять під шкірою, після операції залишиться тільки тонкий рубець, при цьому сам пристрій невеликих розмірів і буде абсолютно не помітний під одягом.

VNS THERAPY

Етап 2: програмування пристрою

Нейростимулятор працює щодня чітко, саме так, як його запрограмує лікар, пацієнтам потрібно турбуватися тільки про одне- замінити батарейки один раз на десять років. Під час візитів до лікаря відбувається регулювання параметрів пристрою, це абсолютно безболісна процедура. Перший час необхідно буде часто відвідувати лікаря- один раз в два тижні, щоб повністю переконатися в правильності встановлених параметрів, пізніше візити скорочуються до одного в кілька місяців.

Що таке VNS-магніт?

Спеціальний магніт для VNS-терапії може бути дуже корисний для деяких пацієнтів, але це зовсім не означає, що потрібно використовувати його регулярно. Прикладаючи магніт до місця імплантації нейростимулятора в момент настання або наближення нападу, ви зможете таким чином зупинити напад, зменшити його інтенсивність, прискорити тривалість і поліпшити стадію відновлення після парціального нападу. Так само ви можете тимчасово утримувати магніт над пристроєм для припинення стимуляції-це необхідно, коли навіть незначні побічні ефекти можуть викликати сильне занепокоєння, наприклад, фізичні навантаження, публічні виступи, підвищена активність, спів і т.д.

Яких результатів можна очікувати?

Клінічно доведено, що у пацієнтів, яким показана VNS-терапія, значно знижується інтенсивність і кількість нападів, а у виняткових випадках відбувається повне їх усунення. Тривалі дослідження показали, що позитивні результати VNS-терапії не слабшають і можуть потенційно збільшуватися з часом. У багатьох пацієнтів відзначається зміцнення пам'яті, поліпшення настрою і рухової активності. Згодом, за твердженнями лікарів, деяким пацієнтам можливе зменшення дозування фармакологічних препаратів і найголовніше-звести до мінімуму кількість візитів до лікаря.

Чи є потенційні побічні ефекти?

Найбільш поширеними побічними ефектами VNS-терапії є: зміна тембру голосу, тимчасова хрипота, осиплість, кашель, вкорочення дихання, неприємні відчуття в горлі. Всі побічні ефекти, як правило, виникають під час стимуляції і з часом проходять.

Поширені запитання

Взаємодія з електропобутовою технікою?

Вся електропобутова техніка- мікрохвильовки, фени, мобільні телефони і т.п. абсолютно не впливають на роботу нейростимулятора і відповідно сам нейростимулятор не має впливу на роботу побутової техніки.

Система безпеки в аеропортах та металодетектори?

Дані технічні пристрої не мають ніякого впливу на роботу нейростимулятора, але все ж, як запобіжний захід, рекомендовано не затримуватися і швидко проходити через подібні пристрої або попереджати службу безпеки при особистому огляді.

Вагітність і VNS-терапія?

Клінічних випробувань щодо ефективності застосування та безпеки не проводилися. Якщо ви вагітні або плануєте - зверніться за консультацією до лікаря.

Чи можна займатися спортом?

Перед вибором, яким видом спорту ви хотіли б займатися, проконсультуйтеся попередньо з лікарем. Напружені види спорту або спорт без контролю інших осіб (наприклад, плавання, кінний спорт, гонки) може принести вам або навколишнім людям небажані травми.

Якщо VNS-терапія не допомогла?

Якщо через кілька років роботи нейростимулятора ви або ваш лікар вважає, що робота пристрою є неефективною, його можна просто відключити і залишити на невизначений термін, або ж можна хірургічним шляхом видалити пристрій з грудної клітини. Навіть якщо вам імплантований нейростимулятор, ви як і раніше можете бути потенційною кандидатурою для новітніх методів лікування, які виникнуть в майбутньому.

Показання до застосування VNS-терапії.

Стимуляція блукаючого нерва - це немедикаментозний варіант лікування, який допомагає знайти нове відчуття контролю і незалежності людям, що живуть з парціальними припадками. VNS-терапія показана в якості допоміжного лікування для зменшення частоти нападів як у дорослих так і у дітей.

Протипоказання

Пристрій для VNS-терапії заборонено до використання у пацієнтів, які перенесли білатеральну або ліву цервикальную ваготомію. У пацієнтів з імплантованим апаратом для VNS-терапії не можна проводити мікрохвильову діатермию, короткохвильову діатермію або терапевтичну ультразвукову діатермію. Діагностичний ультразвук не протипоказаний.

Попередження

Лікуючий лікар обов'язково повинен попередити пацієнта про всілякі ризики і небажані реакції при застосуванні VNS-терапії. Даний вид терапії, на жаль, не є панацеєю, не дозволяє повністю вилікувати парціальні припадки, але все ж він здатний значно полегшити і нормалізувати життя пацієнта. Пацієнти, які раніше мали проблеми з ковтанням, серцевою або дихальною діяльністю (в тому числі, що мали хронічну хворобу легенів або обструкційної апное уві сні), повинні обговорити зі своїм лікарем, чи підходить для них VNS-терапія, оскільки є ймовірність погіршення стану здоров'я . Пристрій для VNS-терапії може вплинути на роботу інших медичних пристроїв і відповідно медичні пристрої можуть вплинути на використання апарату для VNS-терапії.